Karacabey Türbesi - GeziBilen

Karacabey Türbesi

Karacabey Türbesi

Ankara’nın Hacettepe Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nin sınırları içerisinde bulunan Karacabey Türbesi Karacabey Külliyesi’nin bir parçasıdır. Cami, türbe, imaret, çeşme, hamam, ahır binaları ve mahzenlerden oluşlan külliye oldukça geniş bir alanı kaplar, birçok kısmı günümüze ulaşamamıştır. Günümüzde sadece cami, türbe, çeşme ve hamamı ile zamana meydan okumaktadır. Tarihi hamam, Hamamönü semtinde Ankaralılara hizmet vermektedir. 

Mimar Ahmet Ağa tarafında inşa edilen türbenin yapımında taş ve tuğla kullanılan yapının kurşun kaplama çatısı Sultan 2. Abdülhamit döneminde sökülse de 1943’te Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyonda tekrar kurşunla kaplanmıştır. İki yanında bulunan nişler ile ve Bursa kemerli eyvanıyla ilgi çekmektedir. Türbenin aydınlatması her cephesinde bulunan pencerelerle sağlanmaktadır. Ankara’nın en önemli dini yapılarından biri olan Karacabey Türbesi’nin kapısı üzerinde yer alan kitabeden de anlaşılacağı üzere Fatih Sultan Mehmet’in kumandanlarından Celalettin Karaca Bey’e aittir. Kitabede anlatılana göre Karaca Bey 848 yılında Varna Muharebesi’nde hayatını kaybederek şehid düşmüştür. Kendisi Osmanlı Sultanı 2. Murad’ın torunlarındandır ve Osmanlıların Rumeli fethinde büyük kahramanlık göstermiştir. 


Görseller: seyyahdefteri, trthaber, sosyodenemeler, turbeler.org

Karacabey TürbesiKaracabey TürbesiKaracabey Türbesi

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:41

  Ramazan da ziyaret ettim, camisi çok güzeldi yerden ısıtma sistemi vardı ama biraz kalabalıktı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota