Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

22.02.2021 00:18


Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemlere dair resim tarihinin örnek tablolarla incelenebildiği Devlet Resim ve Heykel Müzesi, açılışının gerçekleştirildiği 2 Nisan 1980’den bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Eski Ankara yaşamında önemli bir yere sahip olan ve toplantıların, tiyatro temsillerinin, törenlerin düzenlendiği müze binasının yapılış yılı ise 1930 yılına uzanıyor. I. Ulusal Mimarlık Dönemi eseri olan müze binası, zarif tasarımıyla dikkat çekiyor. Müzede restorasyon atölyesi, çerçeve atölyesi gibi bölümlerle birlikte teşhir salonları, sahne, çeşitli odalar ve depolar bulunuyor. Resim, heykel, seramik, Türk süsleme sanatları, özgün baskılar ve etnografik eserleri içeren geniş müze koleksiyonu misafirlerine görsel bir şölen yaşatıyor. Söz konusu koleksiyonda Abdülmecit Efendi, Zekai Paşa, Halil Paşa, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza gibi tanınmış Cumhuriyet öncesi Türk ressamlarının eserlerinin yanı sıra günümüz ressamlarından çok sayıda parça görülebilir. Müzede, Devlet Resim ve Heykel Yarışmaları’nda ödül alan çalışmalar ile satın alım ve bağışlarla edinilen çok sayıda eser yer alır.

Devlet Resim ve Heykel MüzesiDevlet Resim ve Heykel MüzesiDevlet Resim ve Heykel MüzesiDevlet Resim ve Heykel Müzesi

Yorumlar

 • salihhkocakk
  18.07.2022 09:26

  farklı tarzda güzel eserlere ev sahipliği yapıyor. ortamın renk dokularıyla sanatsal ürünlerin bütünleşmesi muhteşem. benim için keyif verici fiyatı makul bir yerdi.

 • cemmelih
  27.10.2022 08:00

  Müzeye girer girmez Türk Ocağı odası ile sizi karşılıyor. Zaten burası önceden Türk Ocağı imiş sonrasında müzeye çevrilmiş. Tarihi bir bina.

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:15

  Şimdilik 2 katı hizmete açık, ücretsiz bir müze. Meşhur kaplumbağa terbiyecisi eserinin sahibi, Türk arkeoloji tarihi açısından da çok önemli Osman Hamdi Bey’in çok geniş bir sergisi

 • cannalii
  13.02.2023 07:19

  Büyük bir koleksiyon, post-modern bir binada can buluyor. Dış cephe korunmuş, her bir konteyner farklı bir dönemi ya da sanatçıyı barındıracak şekilde tasarlanmış

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler