Abdülcemil Türbesi - GeziBilen

Abdülcemil Türbesi

Abdülcemil Türbesi

Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri olan Kızılcahamam; camileri, türbeleri, kilise ve hamamları ile ön plandadır. Buraya geldiğiniz zaman ziyaret etmeniz gereken yapılardan birisi de kesinlikle Abdülcemil Türbesi olmalıdır. Abdülcemil, Kırmızı Ebe’nin oğullarından birisidir. Aynı zamanda kendisi Oruç Gazi’nin de kardeşi olarak bilinir. Anadolu topraklarında İslamiyet’in yayılması noktasında önemli bir işleve sahiptir. Kendisi sorumlu olduğu bölgede vergi alımlarını gerçekleştirir ve insanlarla çok iyi ilişkiler kurmayı başarır. Kırmızı Ebe Türbesi ve Abdülcemil Türbesi birbirine oldukça yakın mesafede bulunur. Sultan Alaaddin Keykubat, yaptığı bereketli ayranından dolayı ünü artan Kırmızı Ebe’ye kıymet verir. Neticede ona epey kıymetli bir arazide toprak vakfeder. Abdülcemil ise Sultan Alaaddin Keykubat döneminde Üçbaş isimli köyden sorumlu tutulur. Esasen bu alan Kırmızı Ebe’ye verilen büyük alanın sadece bir parçasıdır. Alanın büyüklüğünden dolayı Kırmızı Ebe toprakların bir bölümünü pay eder. Abdülcemil’in ölümü ile beraber türbesi yine bu köyün içinde yaptırılır. Kızılcahamam ilçe merkezi ile bu köy arasında yaklaşık olarak 10 km’lik bir mesafe bulunur. Ankara ile arasında ise 80 kilometre bulunur. Taşlıca Köyü ile komşu durumunda olan Üçbaş, Abdülcemil Türbesi’nden dolayı bir hayli popülerdir. Sene boyunca bu zatı yattığı türbede ziyaret etmek isteyen kişiler bu vesileyle de köyü keşfetme şansı bulur. Yakın zaman önce bu türbe, çevre düzenlemesi konusundaki taleplerle gündeme gelir. Kızılcahamam İl Genel Meclisi, türbeye dair bir önergede bulunur. Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonu, birkaç üyeyle beraber türbede incelemelerde bulunur. İnanç turizmine katkı sunan Abdülcemil Türbesi için gerekli çevre düzenlemesi yapılır. Bu çalışmalarda hemen yakınlarda yer alan Oruçgazi Türbesi ve bu türbe arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi amaçlanır.

Abdülcemil TürbesiAbdülcemil TürbesiAbdülcemil TürbesiAbdülcemil Türbesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 06:59

  Abdulmecil, Orucgazi, Kırmızı Ebe buralarin Türk ve Müslüman yurdu olmasında önemli yere sahiptir. Saygı ve minnet duymak adina uğrayıp ruhlarına fatiha okunmalı.

 • cemmelih
  27.10.2022 07:47

  Sıkça definecilerin uğrak yeri olduğundan dışarıdan gelene köy halki biraz şüpheci bakiyor. Köy gerçekten çok güzel, huzurlu, sakin Ankaranin gürültüsünden kaçmak adina bu güzel

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota