50. Yıl Parkı

50. Yıl Parkı

50. Yıl Parkı

50. Yıl Parkı, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alır. Tam olarak Cebeci semtinde konumlanan parkın açılışı 1970 senesinde gerçekleşir. O tarihte açılış etkinlikleri Cumhuriyet’in 50’nci yılına denk getirilir. Bu nedenle de açılış oldukça kalabalık ve coşkulu bir şekilde gerçekleşir. Tepe bir noktada bulunan 50. Yıl Parkı toplamda 130 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Yüksek bir alanda inşa edildiği için parkın çok hoş bir manzarası bulunur. Parka geldiğiniz zaman neredeyse tüm Ankara ayağınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz. Zaten buraya olan yoğun ilginin en önemli nedeni de bu manzaradır. 50. Yıl Parkı, 2009 senesinde neredeyse baştan yapıldı. Büyük ölçüde yenilenmeye giden park, uzun bir aradan sonra hizmete tekrar açılır. Park içinde büyük bir yeşil alan, açık hava tiyatrosu, buz pateni pisti, futbol sahası ve piknik alanı yer alır. Buranın en ilginç özelliklerinden birisi de Avrupa’nın en uzun bayrak direğine sahip olmasıdır. Bu direk aynı zamanda tüm dünyada da ikinci sırada bulunur. Bayrak direğinin önünde genellikle fotoğraf çeken insanlarla karşılaşmanız olasıdır. 50. Yıl Parkı Ankara halkı için bir anlamda seyir terasıdır. Park içindeki gölet 4 bin 800 metrekarelik bir alana yayılır. Aynı zamanda 35 bin çiçek ve 3 bin 300 civarında ağaç burayı bir oksijen deposuna çevirir. Ankara’nın en büyük yeşil alanlarından biri olan 50. Yıl Parkı’ndaki aktivite ve etkinlikler, her yaştan insana hitap edecek düzeydedir. Burada dilerseniz basketbol ya da futbol oynayabilir, dilerseniz koşu yapabilirsiniz. Aynı zamanda buz pateninde deneyim kazanmak adına da iyi bir fırsat sizi bekler. 50. Yıl Parkı’ndaki modern aydınlatma sistemlerinin varlığından dolayı geç saatlere dek burada sevdiklerinizle beraber vakit geçirebilirsiniz.

50. Yıl Parkı50. Yıl Parkı50. Yıl Parkı50. Yıl Parkı

Yorumlar

 • aleynaayenerr
  08.08.2022 15:01

  Dinlenmek için gelebileceğiniz yeşillik ve geniş alan açısından güzel park, ışıklandırmalarının daha iyi olması lazım

 • cemmelih
  27.10.2022 07:55

  Akdere Çeşme durağından yürüyerek parka ulaşabilirsiniz dolmuş ve otobüs le de gidebilirsiniz özel araba ile girislerde ücret alinmaktadir.Temiz ,bakimli ,ankara manzarali yerdir.

 • guvenylmz
  21.12.2022 06:33

  Cebeci semtinde oldukça tepe bir noktada bulunuyor. Parkta oturma yerleri mevcut. Hafta sonları daha kalabalık oluyor tabii.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler