Doğayla Baş Başa

Doğayla Baş Başa

Doğayla Baş Başa

Boğaz'ın kıyısındaki yürüyüş yolları, Adalar'ın huzurlu atmosferi ve Sarıyer'den Anadolu Kavağı'na uzanan sahil bölgeleri, şehir stresinden uzaklaşmak ve nefes almak isteyen gezginlere doğanın kucaklayıcı kollarını açıyor.

gulhane-parki

Gülhane Parkı

Şiirlere ve şarkılara konu olan tarihi Gülhane Parkı “Yarımada’nın akciğeri” olarak tanımlanır. Son derece renkli bir atmosfer sunun Gülhane Parkı İstanbul’un gözde mekanları arasındadır. Gülhane Parkı’na ulaşım oldukça kolaydır. Buraya geldiğiniz zaman sizi rengarenk çiçekler, ulu ağaçlar ve kuş sesleri karşılayacaktır. Şehrin gürültüsünden bir nebze uzaklaşma fırsatı veren parkın tarihi oldukça dikkat çekicidir.Toplamda 163 dönümlük bir araziye sahip olan park 700’lü yıllarda Konstantinopolis Üniversitesi olarak hizmet verir. Osmanlı zamanında ise bölge Topkapı Sarayı’nın bir anlamda dış bahçesi şeklinde değerlendirilir. Gülhane Parkı ilk dönemlerinde de gül bahçeleri ile doludur. Bu nedenle Osmanlı’da pek çok sultan bu koru ve çevresinde dolaşmayı sever. 1460’ların başında Fatih Sultan Mehmet ilk gülü buraya getirir. Zaten mekan adını da bu güllerden alır. Park ile ilgili en radikal değişim 1912 senesinde gerçekleşir. Bu değişim ile beraber park halkın kullanımına açılır.“Gülhane Parkı” denildiği zaman akla gelen ilk figürlerden bir tanesi de Tanzimat Fermanı’dır; çünkü Sadrazam Mustafa Reşit Paşa Tanzimat Fermanı’nı tam olarak burada ilan eder. Bu nedenle bu ferman bazı kaynaklarda “Gülhane Hatt-ı Hümayunu” olarak da anılır. Burada aynı zamanda her sene bir lale festivali organize edilir. Gülhane Parkı’nı keşfetmek istiyorsanız özellikle festivalin olduğu dönemlere denk getirmeye çalışın. Festival genellikle nisan ayı içerisinde gerçekleştirilir. Ortaya son derece etkileyici görseller çıkar.Şair Nazım Hikmet bu özel mekana çok sık yer verir. Kendisi hakkında yakalama kararı çıktığında burada bir süre kaçak olarak yaşamaya başlar. Sevgilisi ile bir gün bu parkta görüşmek için sözleşirler. Aktarılanlara göre Nazım’ın sevgilisini beklediği sırada parkın çevresinde polisler dolaşır. Büyük usta Nazım Hikmet bunun üzerine Gülhane Parkı’nda yer alan büyük bir ceviz ağacına tırmanmak durumunda kalır. Nazım’ın meşhur şiirini de bu olay üzerine yazdığı bilinir.
polonezkoy-tabiat-parki

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı İstanbullular’ın hafta sonu kaçamak yapmak için sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. 1994 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Şehrin ilk ve yüz ölçümü bakımından en büyük tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı, yaklaşık 3,004 hektarlık bir alanda yer almaktadır. Bölge, birkaç milli park ve bahçenin yanı sıra Karaağaç çiftliğine, Sülün-Keklik Üretim Çiftliği’ne ve Geyik-Karaca Üretim Çiftliği’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan parkta, piknik, kamp, trekking ve oryantiring gibi birçok açık hava eğlence aktivitesi gerçekleştirebilmeniz için olanak sağlanmaktadır. 5 km uzunluğunda yürüyüş, bisiklet ve koşu parkuru ve gözlem kuleleri vardır. Ayrıca çok sayıda restoran bulunmaktadır. Köyde çok sayıda pansiyon ve otelde konaklama imkanı mevcuttur.İstanbul’un akciğeri diyebileceğimiz Polonezköy, aslında bir Polonyalı köyüdür. Polonya ayaklanması sonucu bağımsızlığını kaybeden Polonya halkı, ülkelerini terk etmek durumunda kalıyor ve Osmanlı Devletine sığınıyor. Bu durum karşısında Sultan Abdülmecit Han, günümüzde 85’e yakın Polonyalı vatandaşın hala yaşadığı ve adının o zamanlar Adamköy olduğu bu köye yerleşime izin veriyor. Polonezköy aslında Polonya-Türkiye dostluğunun da bir sembolü…Fotoğraf Kaynağı: https://www.gezilesiyer.com/polonezkoy-tabiat-parki.html
balat-sahil

Balat Sahil

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Balat Sahili, 15’inci yüzyıldan itibaren İspanya’dan gelen Yahudi topluluklarının -Sefarat Yahudileri olarak da bilinirler- yeni yurdu olmaya başlayan Balat’ın Haliç kıyılarında konumlanır. Sahil şeridi boyunca tarihe tanıklık etmenin mümkün olduğu yerdir Balat Sahil… Ta Bizans döneminden bu yana Rumca konuşan Yahudilerin de yaşadığı, bugün sokaklarında adımlarken hala eski Rumca’nın izlerini duyabileceğiniz bir yerdir burası… Sahil şeridi boyunca sabahları yürüyüş yapmak, dalga seslerini güzelleştiren balıkçı teknelerini seyre dalmak ya da tarihinin içinde kaybolmak… Dilenen tüm seçeneklerin seçilebileceği Balat Sahili, geçmişin izlerini her ne kadar üzerinde sonuna kadar taşısa da aynı zamanda modern dünyaya da ayak uydurmuş durumdadır… Böylelikle pek çok kafe ve restoranın bulunduğu sahil boyunca günün hemen her saati farklı bir aktivite yapmak da mümkün olur. Ayrıca belirtmeden olmaz; Balat meyhaneleriyle de ünlü bir yerdir. Bu sebeple sahilde akşamları güzel bir balık eşliğinde rakı içmek de sıkça tercih edilen bir seçenek arasında yer alır. ‘Balat’ kelimesinin terminolojisine de bakacak olursak, kelimenin aslen ilk olarak ‘palation’ olarak kullanıldığı, daha sonra halk arasında ‘balation’ kelimesine evrildiği ve nihayetinde bugünkü Balat’a evrildiği en yaygın düşüncedir. Palation ise Yunanca’da ‘saray’ anlamına gelen ve oldukça kıymetli yerler için söylenilen bir sözdür. Sosyal medya ve fotoğraf meraklıları için de paha biçilemez güzellikte bir yer olarak tasvir edilir Balat Sahili… Nitekim sayısız otantik kafesi, selfie duvarları ve yüzlerce yıllık tarihini yansıtan sokakları tam da ‘Gülümse, çekiyorum!’ cinsindendir. 😊
macka-demokrasi-parki

Maçka Demokrasi Parkı

Özellikle güneşli havalarda doğayla iç içe bir dinlenme destinasyonu vadeden Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul’un Şişli ilçesinde Harbiye ve Nişantaşı arasındaki geniş alanda konumlanır. Çeşitli türdeki ağaçların sıralandığı parkta yeşil düzlükler, yürüyüş yolları ve rekreasyon alanları bulunur. Çocuk oyun alanları, yapay havuzlar, spor aletleri, kafe ve restoran gibi kısımları ile farklı aktivite imkanlarını bir arada sunar. Amatör fotoğrafçıların da ilgi gösterdiği alanda müzik yapan gençler, yoga yapanlar, köpeğini gezdiren semt sakinleri ve iş/okul çıkışı çimlerde ya da banklarda oturup sohbet eden kimseleri görebilirsiniz. Maçka Demokrasi Parkı’nı kuşbakışı görme imkanı da söz konusudur. Beş dakika arayla sefer yapılan bir teleferik hattının geçtiği park, bu yönüyle de keyiflidir. 1800’lü yıllarda ağaçlar arasında küçük kulübelerin olduğu, piknik yapılan bir alan olarak ilgi gören park, zamanla terk edilir ve 1970’li yıllarda evsizlerin uğrak noktası halini alır. 1990’lı yıllarda düzenlenmeye başlanan Maçka Demokrasi Parkı, günümüzde modern bir yeşil alan durumundadır. Özellikle gençlerin buluşma noktası olan Maçka Demokrasi Parkı’nda güvenle dinlenebilir, aile ya da dostlarınızla sohbet edip doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
azerbaycan-dostluk-parki

Azerbaycan Dostluk Parkı

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Azerbaycan Dostluk Parkı, özellikle Dikilitaş semtinde yaşayanların dinlenme noktasıdır.Yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alana yayılı olan Azerbaycan Dostluk Parkı, Ihlamur Kasrı ile karşılıklı konumlandığından tarihle iç içe bir his de verir. Yürüme, spor yapma ve dinlenme gibi olanakları sağlayan park, bir yandan da çocuklar için oldukça eğlenceli oyuncakların bulunduğu bir alana sahiptir. Şehrin göbeğinde, yeşilin içince bankta oturup, dinlenebilme imkanı sunan Azerbaycan Dostluk Parkı özellikle 2018 yılında onarım ve yenilenme çalışması geçirmiştir.Park kurallarına göre, Azerbaycan Dostluk Parkı’nın içerisinde köpeklerinizi tasmasız dolaştırmanız yasaktır. Bunun yanı sıra çocuk oyun alanında tütünlü madde kullanımı da kesinlikle yasaklar arasında yer alır. Motorlu taşıtlara da izin verilmeyen parkta gayet rahat ve oldukça keyif ile huzur dolu dakikalar geçirilebilir.
taksim-gezi-parki

Taksim Gezi Parkı

İstanbul’un Haliç kıyılarındaki tepelik bir alan boyunca uzanan Beyoğlu ilçesinin merkezi noktası Taksim Meydanı’na komşu şehir parkı. Cumhuriyet Caddesi ile Mete Caddesi arasındadır. Birçok turistik otelin ortasında, Taksim’in yoğun insan trafiğinin yanı başında bir nevi kaçış noktasıdır. 38 bin metrekare toplam alan üzerine 1940’ta yapımına başlanan Taksim Gezi Parkı, resmi olarak İstanbul’da Cumhuriyet Dönemi’nde yapılan ilk park olmasıyla öne çıkar. Mermer merdivenleri, denize nazır oturma grupları, çim alanları, huzurlu ortamı ve bankları ile önemli bir çekim merkezi halini aldı. Osmanlı zamanında kışla inşa edilen alanın yıkılması ve çevresindeki otellerin inşasıyla birlikte yeşil alan da küçülmeye başladı. Buna karşın önemini hiçbir zaman yitirmedi. 1991-1992 arasında parka oldukça gösterişli bir havuz yapıldı ve birçok yönü ile kapsamlı revizyon gördü. Son olarak kamusal alandaki Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yeniden yapılandırılan Taksim Gezi Parkı, günümüzde de merkezi konumu, yeşil alanları, bakımlı ve düzenli oluşu, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören modern kafeleri ve sosyal donatıları ile ilgi çeker.
findikli-parki

Fındıklı Parkı

Fındıklı semti İstanbul’da boğazın kıyı noktasında yer alan bir Beyoğlu semtidir. Boğazın Rumeli noktasında, Kabataş ve Tophane gibi bölgelerin hemen ortasında konumlanan Fındıklı, sahil boyunca uzanır. Semte değer katan iki önemli yapı vardır. Bunlardan bir tanesi Mimar Sinan Üniversitesi, diğeri ise Fındıklı Parkı’dır. Park özellikle bu semtin adeta sembolü gibidir. Oldukça büyük ve ferah bir yapıya sahip olan park, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinin bazı heykel çalışmalarına ev sahipliği yapar. Sadece bölgenin değil aynı zamanda tüm İstanbul’un en özel parkları arasında gösterilen Fındıklı Parkı, şehrin gürültüsünden uzakta bir noktada dinlenmek isteyenler için son derece caziptir.Fındıklı Parkı özellikle sabah saatlerinde çok özel bir atmosfere bürünür. Zaten parkın en kalabalık saatleri bu aralıktır. Fındıklı Parkı’nın en önemli ayrıcalığı harika bir boğaz manzarasına olanak yaratmasıdır. Buradaki banklarda oturarak uzun uzun Boğaz manzarasına bakabilirsiniz. Parkın bir bölümünde aynı zamanda sevilen bir çay bahçesi de yer alır. Bir dönem metro çalışmalarının yoğunluğundan dolayı park kapalı durumda kalır. Bu süreçte hatta oyun alanları da yıkılır. İstanbul halkının en sevdiği parklar arasında yer alan Fındıklı Parkı, özel peyzaj yapısı ile hem tarihi hem de kültürel açıdan son derece kıymetlidir. Bu nedenle çalışmalar son derece hassas bir şekilde yürütülür.Boğaziçi’nde yapılaşmayan ender yerlerden biri olan Fındıklı Parkı, demir kazıklarla çevrili durumdadır. Mimarlar Odası parkın aniden kapatılmasına ciddi bir tepki gösterir ve bu konuda bir basın açıklaması düzenler. Bu açıklamada özellikle yöre halkının sanat ve doğayla buluşabildiği bu eşsiz manzaralı parkın 1993 senesinden beri “Kentsel Sit Alanı” olarak geçtiği hatırlatılır.
kavala-parki

Kavala Parkı

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Kavala Parkı, şehrin Karadeniz kıyısı olan Şile’dedir. İlçenin önde gelen etkinlik ve dinlenme alanlarından biri olan park, modern bir kompleks olarak değerlendirilebilir. Çocukların oyun oynayabileceği alanların özenle dizayn edildiği bu panoramik deniz manzaralı parkta, seyir terası, yürüyüş yolları ve peyzaj alanlarının yanı sıra geniş müşteri ağırlama kapasitesi ile dikkat çeken hoş bir kafe-restoran da bulunur. Deniz manzarası eşliğinde çay-kahve içmek veya arkadaşlarla sohbet etmek için son derece ideal bir mekan olan Kavala Park, gerek manzarası, gerek restoranındaki uygun fiyatları gerekse çocuklu aileler için tasarlanmış mekanıyla son derece ilgi gören yerler arasında yer alır. Ayrıca parka dahil olan restoranda otururken bölgenin en çok ilgi gören unsuru olan Şile Feneri’ni görmek de mümkündür. Şile ilçesine bağlı Balibey Mahallesi’nde Fener Caddesi üzerindeki yılın her günü açık park alanı, bölge halkı, turist ve gezginleri bekliyor.
bakirkoy-botanik-parki

Bakırköy Botanik Parkı

Tam tamına 96 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ve 2013 senesinin Haziran ayında halkın hizmetine açılan Bakırköy Botanik Parkı sınırları içerisinde iki adet olmak üzere 11,50 metre yükseklikteki Türkiye’nin en yüksek oyun kuleleri yer almaktadır. Devasa dinozor heykellerinin girişte karşıladığı parktaki tematik bahçeler, su parkı ve çeşitli oyun ekipmanları, mutfak ve bahçe bitkileri, şifalı bitkiler ve dahası büyük ölçüde ilgi görmektedir.Enerji ihtiyacının tamamını güneş enerji panelleri ve rüzgar jeneratörleri ile karşılayan Bakırköy Botanik Parkı, E-5 Karayolu’nun hemen yanı başında yer aldığı için de ulaşım açısından büyük kolaylık sağlar. Botanik parkındaki bitkiler türlerine göre gruplandırılarak, bilgi verici ve eğitici bir şekilde ziyaretçilerini karşılamaktadır. Tüm bu bitki gruplarının olduğu 11 adet tematik bahçenin yer aldığı Bakırköy Botanik Parkı’nda yüzlerce farklı çeşitteki çalı, ağaç, tek ve çok yıllık bitki türleri bulunmaktadır.Çocuklar için oyun alanları, doğal göler, heykeller, göçmen kuşlara özel yapılmış bekleme alanları, süs havuzları, sosyal tesisler, yeme içme imkanları ve piknik alanlarının olduğu Bakırköy Botanik Parkı’nı ziyaret eden çocuklu aileler rahatlıkla bir tam günü enerjik, eğitici, keyifli ve eğlenceli bir şekilde geçirebilir. Yediden yetmişe herkese hitap eden parkta 7/24 hizmet veren güvenlik görevlilerinin yanı sıra yaşlılar ve engellilerin kullanabileceği türde golf arabaları da mevcuttur. Bu sayede her yaştan insanın rahatlıkla içeride gezintiye çıkabileceği Bakırköy Botanik Parkı’na otobüs veya metrobüs ile gelmek isteyenlerin İncirli durağında inmeleri gerekmektedir.
karagumruk-meydan-parki

Karagümrük Meydan Parkı

İstanbul’un tarihi zenginlikleri ile meşhur ilçelerinden Fatih’te konumlanan Karagümrük Meydan Parkı, bulunduğu şahsına münhasır mahallenin merkezindeki hoş bir dinlenme alanıdır. İş yerleri ve binalarla çevrili bölgedeki yeşilliklerle dolu açık alan, her yaştan semt sakinleri için kent yaşamına dair önemli bir ihtiyaca yanıt verir. Orta kısmındaki fıskiyeli süs havuzuyla dikkat çeken Karagümrük Meydan Parkı hem su sesleri hem de etraftaki kuş cıvıltıları ile özellikle güneşli günlerde yoğun ilgi görür. Karagümrük Meydan Parkı, havuzun etrafında önlü arkalı iki sıra halinde dizilmiş bankları ile aynı anda yaklaşık 75-80 kişinin oturabileceği bir alandır. Alan aynı zamanda arka sırada yakın konumda üçlü banklar bulunduğu için birçok kişinin yan yana sohbet edebilmesini de mümkün kılar. Temiz ve bakımlı bir park olan Karagümrük Meydan Parkı, aileyle ya da arkadaşlarla hem dinlenip hem de sohbet ederek keyifli vakit geçirilebilecek bir yer olarak öne çıkar. Ayrıca yakınındaki alışveriş noktalarında bir şeyler alınabilir ve tarihi Osmanlı çeşmeleri görülebilir.
topkapi-kultur-parki

Topkapı Kültür Parkı

Topkapı Kültür Parkı, 1999 yılında yapımına başlanmış ve 2009 yılında hizmete açılmış, toplamda 354 bin metrekare alana sahip bir sosyal hizmettir. İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in döktürdüğü şahi toplarının surlarda açtığı deliklerden şehre ilk girilen yer olarak bilinen bu tarihi alan, uzun yıllar boyunca yeşil dokusunu korumuştur. Daha sonraları seyyar satıcıların ve tüccarların bir tür bitpazarına çevirdiği bölgede park yapım çalışmalarına 1990 yılında başlanır.Parkın kurulduğu bölgede, eskiden Anadolu ve Trakya otogarlarının bulunduğu alanda toplamda 180 bin metrekareyi bulan ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yapılmış, havuz ve şelaleler kurulmuştur. Parkta tarihi ve kültürel yapılar birlikte kullanılarak modern ve sosyal alanlar oluşturulmuştur.Otoparklar, camiler, alışveriş mekanları, havuzlar ve çocuk parklarıyla yeni nesil mimari park olarak göze çarpmaktadır. Parkın içerisinde panoramik müze, bin 500 kişi kapasiteli açık hava tiyatrosu, kafeteryalar ve çeşitli yerlerinde bisiklet yolu, büyük havuzlar, camiler ve iki adet çocuk alanı bulunmaktadır.
vanikoy-parki

Vanikoy Parkı

İstanbul’da özellikle Anadolu Yakası’nda kendine özgü bir öneme sahip, tanınmış parklardan biri de Üsküdar ilçesinde konumlanıyor. Geniş yüz ölçümü ile dikkat çeken Vanikoy Parkı, ilçenin öne çıkan dinlenme ve eğlence rotalarından.Üsküdar’ın sahil şeridinde, Kuleli Askeri Lisesi’ne yakın mesafedeki park, yeşillikler içerisinde oluşu ve manzarası ile önemli bir çekim merkezi durumunda. Otoparkı mevcut. Oturma yerleri var. Ayrıca vatandaşlar, genel itibarıyla hafta sonları piknik yapmak için parka akın ediyor. Boğaziçi manzarası eşliğinde hem deniz hem de temiz hava vadeden Vanikoy Parkı, çocuklar için keyifli oyun alanları sunuyor.Yaklaşık olarak parkın merkezinde güvenli ve modern kaydıraklar bulunuyor. Zemini çocukların oynaması için özel olarak kaplanmış durumdaki oyun alanlarında salıncak ve tahterevalli gibi çocukların keyifli zaman geçirebilecekleri tanıdık öğeler de kullanılabiliyor. Mutlu çocuk seslerinin eksik olmadığı Vaniköy Parkı’nda akülü araç kiralama gibi hizmetler de yılın bazı dönemlerinde söz konusu olabiliyor. İstanbul’un sahil şeridindeki Vaniköy Parkı, her yaş için ailecek ya da yakın arkadaşlarla iyi zaman geçirilebilen alanlardan biri.
kirecburnu-sahili

Kireçburnu Sahili

Kireçburnu Sahili, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Sarıyer ilçesinin Boğaziçi kıyılarındadır. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans İmparatorluğu’nun kalan son şehrini fethetmeye yönelik askeri yapılardan biri olan Rumeli Hisarı’nın yapımında kullanılan tonlarca kirecin temin edildiği ocaklarından dolayı Kireçburnu adını alan semtin sahil şerididir.Eski evlerle çevrili sokakları, tarihi dükkanları, balıkçı lokantaları ile tanınan semtin sahil kesimi enfes manzarasıyla ilgi çeker. Yürüyüş için gözde noktalardan biri olan Kireçburnu Sahili, banklarda oturup temiz hava ve Boğaz manzarasının tadına varmak için de ideal. Ağaç gölgesindeki banklar müdavimleri tarafından yoğun olarak dinlenmek, denize karşı düşüncelere dalmak veya sohbet etmek için tercih edilir. Kireçburnu Sahili yeme-içme açısından da zengin alternatifler vadeder. Çok sayıda meşhur meyhane ve balık lokantasının bulunduğu sahilde ayrıca tarihi bir fırın, ünlü konaklar ve müzeler de mevcuttur. Akşam yemekleri için geniş kesimlerin favori mekanlarının sıralandığı Kireçburnu Sahili’nde günün erken saatlerinden itibaren keyifli zaman geçirilebilecek kafeler de vardır.
istinye-sahili

İstinye Sahili

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde, sahil şeridindeki İstinye Caddesi boyunca uzanan sahil, keyifli olanaklarla dolu bir destinasyondur. Boğaziçi kıyısında yürüyüş imkanı sunan İstinye Sahili, temiz havası ve hoş manzaralarıyla tanınır. Yeniköy ile Ortaköy arasındaki sahilde sabah saatlerinde yürüyüş ya da koşu yapan birçok kişiyle karşılaşmanın mümkün olduğu İstinye Sahili, adeta sporla iç içe bir parkurdur. Elbette sadece spor değil, çay bahçelerinde dinlenip denize karşı çayın da içebildiği, ailecek veya arkadaşlarla sohbet etmek için gidilen mekanların da olduğu sahil, ayrıca günün her saati tavla hizmeti veren mekanlarıyla da bilinir. Özellikle Türkiye’deki ünlü isimlerin kahvaltı için tercih ettiği mekanlardan olan İstinye Sahili, özellikle Pazar günleri oldukça yoğun bir insan ve araba trafiğine sahiptir. Sahil boyunca balık tutan kimselerin sıkça görebildiği yerde, denize yaz aylarında denize girenlere bile rastlanır. Sahilde özellikle simitçiler ve çekirdek satanlar göze çarpar. Hastanenin yakınında konumlanan güzel bir çocuk oyun alanının da bulunduğu yer, çocuklu aileler için de İstanbul’un karmaşasında vazgeçilmez noktalar arasında yer alır. İstinye Sahili’nin karşısında çok sayıda restoran konumlanmış durumdadır. Oldukça kaliteli olan restoranlar özellikle balık konusunda işlerinin ehlidir. İstavrit, kalamar, lüfer, uskumru, çinekop, levrek, tekir ve daha birçok taze balık çeşidini bünyelerinde barındıran ve en leziz şekilde pişirip servis yapan mekanlar, sahile karnı aç gelenlerin de uğrak noktaları arasında yer alır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği otopark alanlarının da bulunduğu İstinye Sahil’de park sorunu yaşama olasılığı da böylelikle asgariye indirilmiştir. Ayrıca sahil şeridinin yanı başındaki caddeden geçen çok sayıda otobüs, taksi ve minibüs bulunduğunu da hatırlatalım.
tarabya-sahili

Tarabya Sahili

Tarabya Sahili, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Boğaziçi kıyılarında yer alır. Tarifsiz bir sadelik ve zarafet içerisindeki yalıların ve yoğun araç trafiği ile bilinen caddenin ardında denize paralel şekilde uzanan mütevazı uzunlukta bir sahil şerididir. Kıyıda amatör balıkçılar, yürüyen veya koşan genç-yaşlı semt sakinleri, tekneler, kayıklar ve elbette deniz manzarası Tarabya Sahili’ni tanımlayan kilit unsurlar arasındadır. Sahil boyunca uzanan tavernalar ve balık lokantalarıyla önemli bir çekim merkezidir aynı zamanda. Ayrıca günbatımı manzarası bolca rağbet görür.Huzur dolu yürüyüşlerin adreslerinden biri olan Tarabya Sahili’nde özellikle Yeniköy ve Kireçburnu, tercih edilen destinasyonlardandır. Yol boyunca mısır, simit gibi ürünler satan seyyar satıcılar da göze çarpar.Genç kesimin rağbet ettiği popüler kafelerin de yer aldığı Tarabya Sahili’nde zaman zaman yunusların dansına da tanıklık edilir. Özellikle yaz aylarında hafta sonları yoğunluğun bir hayli arttığı sahil, Sarıyer ilçe sınırlarında Yeniköy semtinde konumlanıyor.

Hazırlayan

GeziBilen

Dijital Rehber

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

    2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

    Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

    Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler