Beyoğlu'na Doğru: Adım Adım Müzeler - GeziBilen

Beyoğlu'na Doğru: Adım Adım Müzeler

Beyoğlu'na Doğru: Adım Adım Müzeler

İstanbul
12 Gezi Noktası
3 Km
4.029 Adım
123 Kalori

Galata… İstanbul’un tarihi dokusunu, yaşanmışlıklarını en güzel anlatan semtlerinden biri.

İsminin nereden geldiği tam olarak bilinmese de bir rivayete göre, semtteki süthanelere gönderme yapılarak Rumca’da ‘süt’ anlamına gelen ‘galaktos’ sözcüğünden türemiş, Galata. Diğer bir rivayete göre ise İtalyanca 'denize inen yol' anlamina gelen ‘galata’ kelimesi düşünülerek bu isim verilmiş. Ama kesin olan, Tarihi Yarımada’nın yani Eminönü, Eyüp ve Yenikapı üçgeninin içinde kalan eski İstanbul’un karşısında yer alan Galata’ya ve Beyoğlu’na, Rumca’ da “karşı yaka” anlamına gelen “Pera” ismi verilmişti.

Her deyişi de kabullenmek doğru olur diye düşünüyoruz, zira Galata Bizans Dönemi’nde Cenevizlerin, Osmanlı Dönemi’nde ise Fransız, İtalyan, Yahudi ve Rumların yerleştiği bir semt olmuş. Galata herkesi kucaklamış, herkes de Galata’yı benimsemiş, farklı anlamlar yüklemiş, farklı farklı isimlendirmişler… Hazerfen’in havada süzüldüğü bu semte herkes kendinden bir iz bırakmış. 

Galata’dan Taksim’e doğru ara sokaklardan kaybolurken, aralarda İstiklal Caddesi size göz kırpacak ama siz tekrar ara sokakların gizemine atacaksınız kendinizi. Semtin kucakladığı sayısız kültürün izlerini hala taşıdığını göreceksiniz. Bi yanda Osmanlı’ya ait parçalar bulurken, diğer yandan Yahudi eserlerinin varlığını, başka bir tarafta Ermeni yapılarını… Eşsiz kültür yelpazesini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Ve biz GeziBilen olarak yanınızdan hiç ayrılmayacağız…

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota