Aya Eleni Kilisesi

Aya Eleni Kilisesi

Aya Eleni Kilisesi

Tarihte milattan sonra 1’inci ve 4’üncü yüzyıl arasındaki zaman dilimine adını veren Erken Hristiyanlık döneminde Konya, önemli bir sosyo-kültürel merkez olarak öne çıkar. 327’de Bizans İmparatoru’nun annesi Helena, hac amaçlı Kudüs yolculuğu sırasında Konya’da kalır. Hristiyan kültürüne dair çeşitli öğeleri, örneğin oyma mabetleri görüp çok etkilenir. Bunun üzerine bir mabet yaptırılmasını ister. İşte Konya’da asırlardır ayakta duran Aya-Elena Kilisesi’nin yapımı böylelikle başlar. Yüzyıllar boyunca onarım gören, buna karşın aslına yakın şekilde günümüze gelmeyi başaran Aya Eleni Kilisesi’nin dört ayağa oturtulmuş kubbesindeki açıklıklardan 4 adedi pencere olarak tasarlanırken diğer 4’ünde Hz. Meryem ve havari resimleri yer alır. Bu resimlerin hemen hemen hiç bozulmadan çağımıza ulaştığı görülüyor. 8 açıklıklı bu bölümün tepesinde de yine çok iyi durumdaki Hz. İsa resmi görülebilir. Kubbenin diğer geçiş elemanlarında da çok miktarda resim görülebiliyor. Oldukça iyi durumdaki görsel atmosfer, görenleri asırlar öncesine götürüyor. Kilise, yöreye özgü bir yapı malzemesi olan sille taşı kullanılarak yapılmış. Avlu bölümündeki kayaların oyulmasıyla oluşturulan odalar ilginç bir detay olarak öne çıkıyor. Aya Eleni Kilisesi’nin diğer ilgi çekici bölümleri arasında taş merdivenleri, ahşap vaaz kürsüsü ve bir sanat eseri şeklinde tanımlanan kafes bölümleri sayılabilir.

Aya Eleni KilisesiAya Eleni KilisesiAya Eleni KilisesiAya Eleni Kilisesi

Yorumlar

 • zeynpbalcii
  18.08.2022 07:49

  Dışarıdan gözüken sade yapısı sizi aldatmasın, içerisi dokusu bozulmamış canlı renklere sahip tavan işlemeleri ve değerli eserlere sahip

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:43

  Gördüğüm en güzel restore edilmiş ve korunmakta olan kilisedir. Sanırım hala ibadete açık ve dinini yaşayan Rumlar burayı çok güzel şekilde koruyor.

 • irembozz
  05.07.2022 07:37

  Bu güne kadar gezdiğim kiliseler içerisinde en güzel ve bakımlı kilise bu olmuştur.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler