Santa Maria Kilisesi - GeziBilen

Santa Maria Kilisesi

Santa Maria Kilisesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde, Galatasaray’dan Tünel’e giderken sol kolda yer alan bir Fransisken kilisesidir. Kilisenin Sirkeci’de başlayıp önce Galata sonra Beyoğlu’na devam eden yolculuğu, yoksulluğu ve maddi değerlere bağlanmadan gezinti halinde olmayı yücelten bir tarikat olan Frensiskenlerin yaşam biçimine benzer.

1453’te Sirkeci’de varlığından bahsedilen kilise, Galata’ya taşınmasıyla geçirdiği üç büyük yangın sonrası Pera’da inşa edilir. Bu bölgede yine bir yangın sonrası 1769 yılında şimdiki yerinde yeniden inşa edilen kilise 1904’de Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in izni ile İtalyan Mimar Guglielmo Semprini tarafından bugünkü haline getirilir.

Meryem ikonası, kilisenin İstiklal Caddesi’ne yönündeki duvarda göze çarpar. Kiliseye inilen demir parmaklıklı kapının üzerinde, II. Abdülhamit’e ve dönemin Belediye Başkanı Rıdvan Paşa’ya restorasyon sırasında gösterdikleri kolaylıklar için teşekkür edilen bir kitabe yer alır.

Santa Maria Draperis Katolik Kilisesi, tek nefli bazilikal planda, Neo-klasik üslupta inşa edilmiş olup, iki katlı yapının duvarlarında yarım yuvarlak kemerli pencereler görülür. Kilisenin mermer giriş kapısının üzerinde, iki melek ve bulutların üzerinde yükselen Meryem Ana figürü mozaik taşlarla resmedilir. Kilisenin sunak kısmında 1678 yangınından kurtulan Meryem tablosu ve yarım yuvarlak formundaki iki vitray pencere ile yaratılan mistik hava solunmaya değerdir. 

Santa Maria KilisesiSanta Maria KilisesiSanta Maria KilisesiSanta Maria Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota