Kurşunlu Han

Kurşunlu Han

10.06.2021 06:58


İstanbul Galata’daki Perşembe Pazarı içerisinde yer alan Kurşunlu Han, Rüstem Paşa Hanı ismiyle de bilinir. 1561 yılında, yalnızca Osmanlı’nın değil; tüm dünyadaki mimarlık tarihine adını altın harflerle yazdıran Mimar Sinan tarafından yapılan han, 5 asırdır varlığını korur.

İstanbul’un ticaret potansiyeli oldukça yüksek olan Galata dolaylarında inşa edilen Kurşunlu Han’ın gerek büyüklüğü gerekse özenli inşası, 16’ncı yüzyılda Galata, Eminönü, Beyazıt, Beyoğlu ve dolaylarındaki ticaret hacminin boyutlarını göstermek açısından oldukça kıymetli bir eserdir.

Haliç kıyısına pek yakın olan Tersane Caddesi üzerinde konumlanan Kurşunlu Han, bir Ceneviz kilisesi olan St. Michel Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. İnşası 1561 yılında tamamlanan han, Rüstem Paşa’nın aynı tarihli vakfiyesinde de “Kurşunlu Han” ismiyle anılmaktadır.

65 metreye 35 metre ölçülerinde, kareden ziyade bariz belirgin bir dikdörtgen plana sahip olan Kurşunlu Han, sivri kemerli bir revakın çerçevelediği avlunun etrafında iki katlı olarak inşa edilmiştir. Zemin katındaki paye ile duvarlarındaki tuğla ver derzler süslemeler, St. Michel Kilisesi kalıntılarına aittir.

Tipik bir Osmanlı han mimari tarzına sahip olan Kurşunlu Han, 2020’de tamamlanan restorasyon çalışmaları neticesinde zanaat ile sanatı bir araya getiren faaliyetlere kapılarını açmış; ölmek üzere olan zanaat türlerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 

Kurşunlu HanKurşunlu HanKurşunlu Han

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 07:09

  Günümüzde sayısı gittikçe azalan ve yapısı tahrif olan hanlar arasında sosyal olmasa da mimari yapısını kısmen koruyabilmiş değerli bir han.

 • gunerican
  08.09.2023 13:05

  Kurşunlu Han'ı ziyaretim, bu tarihi mekanın eski dönemlerin izlerini taşıyan büyüleyici atmosferini deneyimlemek için harika bir fırsattı. Taş yapıların arasında dolaşırken, hanın geçmişi hakkında hayal kurmak ve bu antik mekanın ne denli önemli olduğunu hissetmek mümkündü. Ayrıca, burada yöresel el sanatları ve ürünlerin satıldığı tezgahları keşfetmek de bölgenin kültürel zenginliğini yakından görmemizi sağladı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler