Mehmet Akif Ersoy Evi

Mehmet Akif Ersoy Evi

22.02.2021 00:18


Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan müze Çanakkale’de yer alır. İstiklal Savaşı sırasında kendisine hayran olan Tacettin Şeyhi tarafından müzenin bulunduğu yapı tahsis edilir. Hatta Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı bu evde yazdığı bilinir. Ev, 1949 senesinde Şehir Meclisi tarafından alınan ortak kararla ‘Mehmet Akif Ersoy Evi’ adını alır. Hemen aynı sene ev müzeye dönüştürülür. Buna rağmen ne yazık ki uzunca bir süre bakımsız kalır ve zaman içerisinde harap olur. Aradan geçen uzun yıllardan sonra profesör doktor İhsan Doğramacı bu özel evin orijinal haline sadık kalmak şartıyla restorasyonunu üstlenir. Yapılan onarım çalışmalarından sonra ev ziyarete açılır. Bu onarımlar Hacettepe Üniversitesi desteği ile tamamlanır. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet Vakfının da fon düzeyinde restorasyon çalışmaları sırasında önemli katkıları bulunur. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, 24 Aralık 1984 tarihinde yapılan görkemli bir törenle tekrar ziyarete açılır. Tarihi ev yüksek avlu duvarlarıyla dikkat çeker. Evin bahçe bölümüne girmek için küçük avlu kapısını kullanmak gerekir. Bahçenin tam orta bölümünde bulunan tarihi bina, iki katlıdır ve ahşap yapıdadır. Mimari tarz olarak Tarihi Ankara Evleri’ni andıran yapının üst katında büyük şaire ait önemli fotoğraflar yer alır. Bu bölüm aynı zamanda toplantı ile dinlenme odası olarak kurgulanır. Toplantı odası bu tarihi evin en ihtişamlı noktası olarak kabul görür. Odanın orta bölümünde kalem işi süslemeler hemen göze çarpar. Bayramiç İlçesi’nde yer alan müze özellikle Çanakkale’de eğitim gören öğrenciler tarafından gruplar halinde sıklıkla ziyaret edilir. Toplamda iki katlı olan müze şairin özellikle çocukluk ve gençlik yıllarına dair pek çok anıyı içinde barındırır.
Mehmet Akif Ersoy EviMehmet Akif Ersoy EviMehmet Akif Ersoy EviMehmet Akif Ersoy Evi

Yorumlar

 • ankaraseyahatnamesi
  28.10.2022 07:35

  Ankara Hamamonun'de Mehmet Akif Ersoy Evi vardır. İstiklal marşını burada yazdığı da söylenir.

 • muratball
  29.06.2022 07:48

  İyi bir Restorasyon ile müze haline getirilmiş her odası tarih kokuyor mutlaka herkesin gelip ziyaret etmesi gereken bir yer

 • muratball
  29.06.2022 07:45

  Çok iyi bir restorasyon ile müze haline getirilmiş her odası tarih kokuyor herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer

 • leylaxsevenn
  17.08.2022 07:52

  Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yaşadığı mütevazı bir ev ortamı. Tarih bilinç oluşması için güzel bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler