Likya Yolu - GeziBilen

Likya Yolu

Likya Yolu

Dört mevsim Akdeniz’in sonsuz maviliğini ve eşsiz manzaralarını sunan Likya Yolu, çeşitli global dergi ve internet siteleri tarafından dünyanın en iyi yürüyüş yolu, olarak gösterilir. Muğla iline bağlı Fethiye’deki Ovacık (Hisarönü) mevkiinden başlayan Likya Yolu tam tamına 555 kilometre uzunluğa sahiptir. Ovacık’tan başlayan ve Antalya iline bağlı Geyikbayırı Köyü’nde sona eren Likya Yolu’nu dileyenler Antalya’dan başlayıp Fethiye’de de sonlandırabilir. Batısında Muğla-Köyceğiz, kuzeyinde Burdur-Gölhisar, doğusunda Antalya ile sınırlarını paylaşan bu tarihi yol; Teke Yarımadası üzerinde yer almakla birlikte antik coğrafyada Likya olarak adlandırılır. Adını Likyalılardan geldiği yürüyüş rotasında 20’den fazla antik kent bulunur. Ölüdeniz, Fethiye, Kelebekler Vadisi, Yediburunlar, 18 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun doğal plajlarından biri olma özelliğini taşıyan Patara Kumsalı, Korsan Koyu, Finike, Demre, Kekova, Kaş, Kalkan, Taşlık Burnu olarak da bilinen ve Türkiye’nin en güzel deniz feneri olma unvanını elinde bulunduran Gelidonya Feneri, Musa (Olimpos) Dağı, Adrasan Koyu, 2 bin 366 metrelik zirveye sahip Tahtalı Dağı, Göynük, Göynük Kanyonu, Kesme Boğaz ve Tekirova gibi ülkemizin en turistik yerler de karşınıza çıkar. Deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak, dinlenmek, kamp yapmak, yüzmek, trekking ve daha pek çok aktiviteye katılmak için tercih edilen Likya Yolu boyunca restoran, plaj ve çeşitli konaklama tesisleri vardır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdıran Letoon ve Xanthos ören yerlerine ek olarak Sidyma, Pydnai, Patara, Phellos, Antiphellos, Apllania, Sebada, Aperlai, Simena, Teimussa, Sura, Andriake, Myra, Gagai, Belos, Olimpos, Melanippe, Yanartaş (Chimera), Gedelme Kalesi, Alakilise ve Delikkemer’e de ev sahipliği yapan Likya Yolu’nda her 50 ve 200 metre aralıklarla işaretlenen kırmızı beyaz çizgiler bulunmaktadır.

Likya YoluLikya YoluLikya YoluLikya Yolu

Yorumlar

 • sudekilic
  19.08.2022 08:09

  Treking yapmak isteyenleri motive edicek bir doğa yürüyüş yolu hafta içi sakin oluyor gelip ayaklarınızı bu buzz gibi suya sokmanızı öneririm…

 • caglaacetin
  29.07.2022 08:39

  bir çok doğa sporunu yapabilirsiniz. bahar aylarında daha güzel yaz sezonunda kalabalık oluyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota