Atatürk Evi Müzesi - GeziBilen

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk için Ankara her daim çok özel bir şehirdir. Cumhuriyet döneminin ilk ve tek başkenti olan Ankara, Atatürk’ün pek çok hatırası ile doludur. Atatürk’ün görkemli anıt mezarı da bu şehirdedir. Atatürk’ün Ankara olan yakın bağından dolayı bu şehirde pek çok müze-ev düzenlenir. Atatürk Evi Müzesi, bunlar içinde en fazla ziyaretçi çeken yerlerden birisidir. Buranın manevi anlamda en önemli özelliği, Atatürk’ün Selanik’te çocukluğun geçtiği eve uygun şekilde düzenlenmesidir. Atatürk Orman Çiftliği içinde yer alan Atatürk Evi Müzesi, Türk milletinin önderine duyduğu saygı ve minneti yansıtmak amacıyla doğumunun 100’üncü yılına özel olarak açılır. Selanik’teki evin tüm plan detayları bire bir bu yapıya adapte edilir. Müzenin yapım sürecinde Ankara Ticaret Odası’nın da yoğun çabaları olur. 10 Kasım 1981 tarihinde açılışı yapılan Atatürk Evi Müzesi’ne taş merdivenlerle girilir. Girişte sizi taşlık kiler ve hizmetçi odaları karşılar. Bir üst kata çıktığınızda mutfak, sofa ve oturma odası gibi bölümlerle karşılaşabilirsiniz. Üçüncü ve son katta ise Atatürk Odası ile Müze Odası olarak adlandırılan bölümler yer alır. Bu katta daha çok Atatürk’e ait kişisel eşyalar bulunur. Ziyaretçiler genelde Atatürk Odası adı verilen bölümde daha fazla vakit geçirir. 3.88x2.80 metre ölçülerine sahip olan bu oda, özel bir kilimle döşelidir. Kırmızı zeminin üstünde dikkat çekici çiçek motifleri yer alır. Yine aynı odada Atatürk’e ait tunçtan bir büst sizi karşılar. Üçüncü katta yer alan Müze Odası, son derece şık bir vitrine sahiptir. Bu vitrinlerde çeşitli takım elbiseler, gömlekler, robdöşambrlar, ayakkabılar, kravatlar, sigara tablaları, tespihler, baston ve kahve fincanları bulunur. Müze Odası’nın kapı kısmı doğrudan sofaya doğru açılır. Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, müzeyi idare eder. Müzeyi ziyaret etmek ücretsizdir.

Atatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi Müzesi

Yorumlar

 • silapamuk
  18.08.2022 06:26

  Atatürk Evi; Atatürk'ün 100.doğum günü anısına, Selanik'te doğduğu evin birebir aynısı olarak inşa edilmiş. Giriş katı ile birlikte 3 kattan oluşuyor. İçerisinde Atatürk'e ait eşyaların sergilendiği odalar bulunuyor. Yaklaşık 15-20 dk içerisinde gezilecek büyüklükte. Konum ile gitmek istediğiniz zaman Beştepe istikametinden gelenler için konumu külliyenin içerisinden veriyor. Onun için külliyenin içine girmeden yolu takip ettiğiniz zaman tam Atatürk Evi'nin önüne çıkarıyor sizi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota