Gul Baba Tomb

Gul Baba Tomb

Gul Baba Tomb

2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek dini bir merkeze dönüştürülen Hacı Bayram bölgesindeki Gül Baba Türbesi'ndeyiz.

Horasan'ın azizlerinden Gül Baba, 15. yüzyılın sonları ve 16. yüzyılın başlarında yaşamış şiirsel bir Bektaşi dervişidir. Kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte, kayıtlardaki gerçek adının Cafer olması kuvvetle muhtemeldir. Konisinde her zaman bir gül taşıdığı için 'Gül Baba, Gül Dede' lakabıyla tanınır. Evliya Çelebi'ye göre Merzifonlu'dan, yeni belgelere göre ise Isparta ili Uluborlu ilçesine bağlı Ilegüp köyündendir. 1531 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın daveti üzerine Budin'e gönderilmiş, bir tekke kurmuş ve Bektaşi hoşgörüsüyle kısa sürede Buda (Budin) halkının sevgilisi olmuştur. 1 Eylül 1541'de Budin Savaşı'nda şehit edildi.

Macaristan'da da bir mezarı bulunan Gül Baba'nın hikmetlerinden biri de Ankara'daki varlığının keşfiydi. 1961 yılında yapılan yol asfaltlama çalışmaları sırasında, greyderin bacakları belli bir noktada kaldığında ne yapacağını bilmeyen ve tüm çabalara rağmen bir santim bile hareket etmeyen yetkililer, durumu üst makamlara iletti. Dönemin Ankara Valisi ve Belediye Başkanı Tuğgeneral İrfan Baştuğ, greyderi kullanan operatörün yanına giderek hareket emrini vermiş, ancak dev ağır makinenin bırakın bir santim ilerlemeyi, çift bükülmüş olmasına şaşıran yetkililer birkaç gün çalışmaya başlamıştır. bir gün izin almaya karar verdi. Greyderin bacağının bile ilerleyemediği o kısım işçiler tarafından güçlükle açıldığında insan kemikleriyle karşılaşılır ve türbede Gül Baba bulunur. Hacı Bayram Camii'nden hemen hocalar çağrılır ve türbe namazla kapatılırdı. Ve yerin çevresi emniyete alındı, onarıldı ve açık bir mezara dönüştürüldü.

Türk-Macar dostluğunun işareti, önemli şahsiyetlerinden Gül Baba'nın türbesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un eserleri, Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve SOS Vakfı Onursal Başkanı Nevin'in katılımıyla açılışı yapılan festival, bugün hala ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Gul Baba TombGul Baba TombGul Baba TombGul Baba Tomb

Comments

 • cemmelih
  27.10.2022 07:19

  Hacı Bayram-ı Velî Camii nin hemen aşağısında yol kenarında sade olarak kalmış bir türbe diyebilirim

GeziBilen

Our main goal is to contribute to the promotion of countries by explaining the historical, cultural and natural beauties of the countries.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
Contact Us

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2500 Travel Points

  Are you ready to explore 2500 Travel Points?

 • GeziBilen ÜlkelerExperience in 4 different languages

  Our all content is in Turkish, German, English and Russian

 • GeziBilen Rotalar185 Thematic Routes

  Dozens of thematic routes exclusively prepared for each city

Other Contens