Хадика Таши

Хадика Таши

Хадика Таши

İstanbul Beyoğlu Kabataş Limanı inşasının ardından 1850’de Sultan Abdülmecit tarafından sahile koyulan Hadika Taşı, beraberinde pek çok efsane barındırır.

1988’de onarımdan geçen taş, uzunca bir süre Kabataş’ın simgesi olmuş, hatta Kaba-taş’a ismini veren eser olarak hafızalara kazınmıştır. Öte yandan Kabataş, pek çok kişinin bildiğinin aksine Beşiktaş’a değil, Beyoğlu ilçesine bağlı olduğundan, tüm ilçenin simgeleri arasında da uzun yıllar yerini almıştır.

Hadika Taşı hakkındaki rivayetlerden biri şu şekildedir: Günümüzde “At Meydanı” olarak bilinen mevkideki Bizans eserlerinden Güngörmez Kilisesi, fetih sonrası yıllarda baruthaneye çevrilir. Günlerden bir gün bulutların gökyüzünü sardığı fırtınalı bir havada kiliseye oldukça şiddetli bir infilaka sebep olarak derecede yıldırım düşer. Baruthaneye düşen bu yıldırımın etkisiyle kilisenin duvarları, taşları derken deyim yerindeyse her bir parçası tuzla buz olmazdan önce büyük parçalar halinde Galata, Adalar ve Üsküdar’a düşer. Bu parçalardan en büyüğü ise Kabataş’taki Hadika Taşı olur.

Semte adını veren ve 4 asır boyunca aynı yerde duran Hadika Taşı, Köse Kethudası Mustafa Necip Efendi tarafından, yalısını tamir ettirirken yontturulup iskele haline getirtilir. Osmanlı döneminde kayıkların yanaştığı bir iskele olarak kullanılan Kabataş, lodos fırtınalarından fazlaca etkilendiği için Sultan Abdülmecit tarafından 1850’de buraya bir liman inşa ettirilir. Hatıra olarak da bir yüzü deniz cephesine, diğer yüzü de yapılan bu küçük limana bakan, kayıtlara “Hadika” ismi ile geçen taş bir abide koydurur.

Bu arada belirtelim ki “Hadika”, esasında Osmanlı’da saray, bostan ve bahçeler için kullanılan bir deyimdir. Üzerinde sultanın tuğrası bulunan bu taş anıtın bir yüzünde limanın faydaları anlatılmıştır. Diğer yüzünde ise Abdülmecit’e söylenen dualara yer verilmiştir.

Hadika Taşı’nda, asırların etkisiyle abidesi üzerinde çatlaklar oluşur ve yazılarında da silinme meydana gelir. Bunun üzerine 1987-1988 yıllarında TBMM Başkanlığı’nca onarılır ve bugünkü halini alır. Ancak günümüzde Kabataş’taki liman projesi kapsamında yeniden kaldırılır. 

Хадика ТашиХадика Таши

Отзывы

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:47

  Kabataş Vapur İskelesi’nin yakınında bulunan Hadika Taşı. Sultan Abdülmecit tarafından 1850 yılında buraya bir liman inşa ettirmiş

GeziBilen

Наша главная цель - способствовать продвижению стран, объясняя исторические, культурные и природные красоты этих стран.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
Свяжитесь с нами

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2500 очков путешествия

  Готовы ли вы изучить 2500 очков путешествия?

 • GeziBilen ÜlkelerОпыт работы на 4 разных языках

  Весь наш контент на турецком, немецком, английском и русском языках.

 • GeziBilen Rotalar185 тематических маршрутов

  Десятки тематических маршрутов, специально подготовленных для каждого города.

Другие содержимое