The City of History And Museum: İstanbul

The City of History And Museum: İstanbul

The City of History And Museum: İstanbul

İstanbul
18 Gezi Noktası
3 Km
4.063 Adım
124 Kalori

Shall we go to the most favourite places and the most beautiful museums of Istanbul together? We will give you an unforgettable experience in a full day inside the Historical Peninsula on this route where we will be able to explore many places from fountain to obelisk, museum to cistern.

If you are ready to walk a bit, don’t forget to tie your sport shoes. As a short reminder, please charge your camera’s battery until it reaches %100 because we are expecting you to take incredible photos and listen to the stories which come from the dusty pages of history.

We should inform you that we will have an intense route in advance. If you start around 12:00 pm and act fast, you will have completed the route with the meal in company with the view of Galata by the evening tonight.

We would like to point out that since the Basilica Cistern is closed to visitors due to restoration, you can visit the Şerefiye (Theodosius) Cistern if you wish.

Comments

 • ZV4DBE3E
  16.06.2022 14:32

  Böylesi yerlerde rant getirecek mutlaka bir bakı(!), çalışma nedeniyle mutlaka kapalıdır.. Şaşmadım. 22 senedir fırsatım ve sağlığım yerinde GB hissettiğim zamanlarda ne zaman gittiysem, giriş ücretine ya param yetmedi, ya haftalık tatil günüdür, ya bir çalışma vardır.. Yani 22 yıldır İstanbul yaşayan biri olar görmek-gezmek mümkün olmadı.

 • melekbakan
  18.04.2022 11:13

  Tarihe ve müzeye doyulası bir rota olmuş. Hemğz navigasyonlu seçeneği denemedim ama görseller eşliğin de olan seçenek ile gezdim az önce. 1 ücretsiz krediyi de kullanmış oldum. 😄

 • mfk
  22.06.2022 20:21

  koftelerde benden👍

 • aleynaayenerr
  28.07.2022 07:26

  Tarihi yarımada üzerinde Dünya tarihine ait en önemli yerleri gezerken bilgileneceğiz güzel düşünülmüş bir gezi rotası. Napolyon'un da dediği gibi "Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.”

 • mfk
  22.06.2022 20:20

  Bu rotayı beraber gezelim bekir:)

GeziBilen

Our main goal is to contribute to the promotion of countries by explaining the historical, cultural and natural beauties of the countries.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
Contact Us

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2500 Travel Points

  Are you ready to explore 2500 Travel Points?

 • GeziBilen ÜlkelerExperience in 4 different languages

  Our all content is in Turkish, German, English and Russian

 • GeziBilen Rotalar185 Thematic Routes

  Dozens of thematic routes exclusively prepared for each city

Other Contens