Kızıl Minareli Camii - GeziBilen

Kızıl Minareli Camii

Kızıl Minareli Camii

Van’ın her köşesi ayrı bir tarihe açılan kapılardan oluşur. Zaman yolculuğu yaşatır tüm ziyaretçilerine ki, Kızıl Minareli Camii de bunun en güzel örneklerindendir. Kitabesi yoktur Kızıl Minareli Camii’nin… Anadolu Selçuklu devrinden kalan sade mimarisiyle kaşiflerini selamlar. Minaresi Selçuklulardan, cami kısmı ise Osmanlı’dan kalmadır bu yapının... Gövde kısmı tuğladan, kaide kısmı ise kesme taştan yapılan cami; Van Gölü’ne bakan konumuyla da ayrı bir güzelliğe sahiptir. Minarenin gövdesinde görenleri etkileyen geometrik geçmeler vardır. Şeridin alt kısmında ise çini tabaklar. Bu çini tabaklar ‘Baçini’ ismiyle adlandırılır. Yüzlerce yıllık tarihe meydan okuyan caminin minare haricindeki yapısı, zamana yenik düşse de yeniden yapılır. Anadolu Selçuklu devrine ışık tutan yegane yapılardan Kızıl Minareli Camii, aynı zamanda İslamiyet’e geçen Türklerin ilk dini yapılardan da biridir. Dikdörtgen plana sahip caminin yan kısımları tonozlarla kaplıdır. Kuzey cephesindeki kapıdan giriş yapılan camide iki adet de mihrap bulunur. Orta kısmında kubbesinin bulunduğu eser, bugün hem tarih bilimcilerinin hem de meraklı kaşiflerin mutlaka görmeye gittiği yerlerin başında yer alır.

Kızıl Minareli CamiiKızıl Minareli CamiiKızıl Minareli Camii

Yorumlar

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:28

  1915 te çıkan büyük Van yangınında yok olan ve Van kalesi güneyinde kalan eski Van şehri içersinde yer almaktadır. Eski Van şehri etrafı çift sıralı surlarla çevrili ve içersindeki yerlesimlerin birbirine çok bitişik olması nedeniyle çıkan yangında tüm şehir yangına teslim olmuştur. Eski Van şehrini ortaya çıkarmak üzere arkeolojik kazı çalışmalarına başlanmıştır...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota