Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas Kongresi sonrasında Ankara’ya dönerken kaldığı bu ev, Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti’nin işgal edilmiş topraklarını kurtarmak ve halka tam bağımsız bir yönetim şekli kazandırmak adına Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Atatürk, bu savaşın temellerini atmak adına pek çok ön hazırlık adımı atar. Ülkenin ileri gelen asker, sanatçı ve bilim insanlarını bir araya getirerek düzenlediği savaş öncesi son toplantı olan Sivas Kongresi de bu adımların en önemlisidir. Türk milletinin tam bağımsız yönetim şekline kavuşması adına düzenlenen son görüşme Sivas Kongresi’nin ardından Ankara dönmek üzere yola çıkan Atatürk, 22-23 Aralık 1919 tarihleri arasında bu evde kalır. Hacıbektaş-ı Veli Hazretlerini ziyaret etmek amacıyla rotasını Nevşehir’den geçiren Atatürk’ün kaldığı ev, mimari açıdan da büyük önem arz eder. 19’uncu yüzyılın kerpiç ve hatıl malzemelerinden oluşturulanların arasındaki en ihtişamlısı olan bu ev, Osmanlı sivil mimari tarzının en sade ve şık örneklerindendir. 2001 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun kalınarak restore edilen yapı, bugün Nevşehir’in en çok ziyaretçi alan eserlerindendir. Bir müze olarak Pazartesi günleri hariç haftanın her günü, resmi iş saatleri arasında gezilebilen müze ev, iç dizaynıyla dönemin yaşayış biçimleri hakkında da önemli bilgiler verir.

Atatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi Müzesi

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 14:11

  Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı öncesi Milli Mücadele için yurdu dolaşırken Hacıbektaş ilçesine de gelmiş ve bu konakta konaklamış. Konağın içi güzel bir şekilde dizayn edilmiş. Girişler ücretsiz.

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:27

  Atamızın Hacı Bektaş da Sivas kongresi sonrası konakladığı ev. Tarih kokuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler