Tevfikiye Camii

Tevfikiye Camii

Tevfikiye Camii

Tevfikiye Camii, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Beşiktaş ilçesinin kuzey kesimindeki Arnavutköy semtindedir. İsmi kimi zaman Şişli’de Teşvikiye Camii ile karıştırılır. ‘Arnavutköy Camii’ olarak da bilinir.

İstanbul’a birçok mimari eser kazandıran 30’uncu Osmanlı Padişahı II. Mahmud tarafından oğlu adına yaptırıldı. Altı yıl süren inşa çalışmasının sonucunda 1838’de ibadete açıldığı kaydedilir. Camideki kitabelerde padişah tuğraları göze çarpar.

Geniş bir avluya sahiptir. Dört adet kapısı bulunan iç mekanı 287 metrekare olup ferahlığı ile öne çıkar. Kagir duvarlıdır, yani olası yangın ve afete daha dayanıklı malzeme kullanılmıştır. Tek minareye sahip olan caminin hünkar mahfili, son cemaat yeri adı verilen avlu ile iç mekan arasındaki kısmı zariftir. İçerisinde 29 pencerenin olduğu caminin genelindeki işlemeler, süslemeler oldukça şıktır. İncelikle işlenmiş dekoratif tavanı göz alır.

Tevfikiye Camii, sosyo-ekonomik hayatın oldukça yoğun şekilde yaşandığı, dinamik bir destinasyon olan Arnavutköy’ün sahil kesiminin silüetine büyük değer katan, önemli Osmanlı yadigarlarından biridir.

Tevfikiye CamiiTevfikiye CamiiTevfikiye Camii

Yorumlar

 • melisacubuk
  17.11.2022 07:02

  Yerden ısıtması olan ama aynı zamanda tarihi bir camii…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler