Siryakin İkiz Evleri - GeziBilen

Siryakin İkiz Evleri

Siryakin İkiz Evleri

İstanbul’un Adalar ilçesinde, Kınalıada’da bulunan Siryakin İkiz Evleri, mimarisiyle göz doldurur. Kınalıada’nın en meşhur mimari örneği olarak kabul edilen bu evler, adanın siluetini oluşturan yapılar arasında da gösterilir.

İstanbul’un bilhassa Adalar ilçesinde sıklıkla Ermeni ve Rum ailelerin yaptığı zarif köşklere, konaklara rastlanır. Bunlar arasında en meşhurlarından birisi de Kınalıada’da bulunan Siryakin İkiz Evleri’dir. 1900’lü yılların başında, İzkon Sirakyan tarafından yaptırılan bu evler, kuşkusuz adanın en göz alıcı evleri olarak gösterilirler.

Üç katlı ve her birinde 11 oda bulunan bu evlerin mimarı ise Avedisyan Kalfa’dır. Balyan Ailesi kadar İstanbul’a eser bırakmamış olsa da Avedisyan Kalfa da bilhassa Kınalıada’a yaptığı bu Siryakin İkiz Evleri ile tanınan ünlü bir mimardır.

Dik çatıları ve bire bir simetrik mimarileriyle göze çarpan Siryakin İkiz Evleri’nin isimleri de zaten mimari benzerliklerinden gelir. Adada siyasetçi ve edebiyatçı Fazıl Ahmet Aykaç’ın isminin verildiği sokakta bulunan bu ahşap evler, Kınalıada’ya gelenlerin görmeden dönmek istemeyeceği türden mimari eserler olarak değerlendiriliyor.

Siryakin İkiz EvleriSiryakin İkiz EvleriSiryakin İkiz EvleriSiryakin İkiz Evleri

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 12:22

  Fotoğraf çekmek için bilee gidilir. 😂

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota