Serpuş Hanı - GeziBilen

Serpuş Hanı

Serpuş Hanı

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, Galata semtinde yer alan tarihi Serpuş Hanı, bilhassa tavan resimleri ile bilinen, oldukça değerli bir tarihi değer olarak öne çıkmaktadır.

Hanın birinci katında yer alan odalardan birinde bulunan kitabede Hicri 1148, yani Miladi 1735 veya 1736 yılları bilgisine ulaşıldığından, yapının 18’inci yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Zemin katın üzerine iki kat daha çıkılarak toplamda üç katlı olarak tasarlanan han; iki sıra taş ve bir sıra tuğla olmak üzere almaşık bir şekilde inşa edilmiştir.

Kagir bir yapısı bulunan hanın banisi ve mimarıyla ilgili bilgilere ulaşılamamaktadır. Bulunan kitabenin de restorasyon çalışmasına mı yoksa inşasına mı ait olduğu saptanamamıştır. Lakin genel itibariyle kullanılan malzeme ve biçim bakımından 18’inci yüzyılda yapıldığına kanaat getirilmiştir. Ayrıca Serpuş Hanı, 18’inci yüzyılda inşa edilen üç katlı birkaç handan biridir. Çünkü o dönemde bilhassa İstanbul’da inşa edilen hanlar genellikle üç katlı olarak tercih edilmemektedir.

Zemin kat seviyesinden dikdörtgen planlı olan Serpuş Hanı; birinci ve ikinci katında “U” planlı bir biçimlendirmeye sahiptir. Öte yandan Serpuş Hanı; yakınlarında bulunan Saksı ve Yeni isimli hanlarla beraber avlusuz han grubuna dahildir.

Serpuş; başlık, şapka veya başa giyilen şey anlamını taşımaktadır. Belirtildiğine göre 18’inci yüzyılın ortalarında Fransızlar; Osmanlı topraklarına şeker, serpuş, kağıt ve kumaş getirerek karşılığında ürün alırlarmış. Venedik Senato Sekreteri’nin de seyahat tarihinin 18’inci yüzyılın ortalarına denk gelmesi ve serpuşun ithal ürünler arasında yer alması sebebiyle, getirilen serpuşların bu handa bekletildiği, hanın isminin de buradan geldiği düşünülmektedir.  

Serpuş HanıSerpuş HanıSerpuş HanıSerpuş Hanı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota