Şerifler Yalısı - GeziBilen

Şerifler Yalısı

Şerifler Yalısı

İstanbul’da Boğaziçi kıyılarındaki yapılar arasında ayrı bir yere sahip olan Şerifler Yalısı, Avrupa Yakası’nın Sarıyer ilçesine bağlı Emirgan semtindedir. 1700’lü yıllarda gelişim göstermeye başlayan sivil mimari anlayışına dair ender yalılar arasında gösterilir. Diğer taraftan bu yakanın en eski yalısıdır. 1782’de inşa edildiği tahmin edilir. Onun için bir mihenk taşı dense yanlış olmaz. 

Osmanlı barok mimari üslubuna dair bir ayna fonksiyonu gören tarihi yapı üzerinde 1850’li yıllarda kapsamlı değişiklikler yapıldığı bilinir. Bu yönüyle 1700’lerin sonunda yükseldiği ancak bir süre sonra büyük olasılıkla ihtiyaçlar neticesinde değişim gösterdiği kaydedilebilir. 

Osmanlı devlet adamı Fevzi Beyzade Mehmet Bey tarafından yaptırılan yalının sonraki sahibi Mekke Şerifi Abdullah Paşa oldu. ‘Şerifler Yalısı’ adı buradan gelir. Ölümünün hemen ardından bir iş insanı tarafından satın alınan yapının mülkiyeti 1971’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçti. Günümüzde kar amacı gütmeyen ulusal bir kurumun merkezi olarak kullanılıyor. 

Duvarlarla çevrili bahçe içerisindeki sofistike yalının bir cephesi yola, diğer cephesi İstanbul Boğazı’na bakıyor. İç mekanda geniş odalar, yüksek tavan, ince işçilik, mermer ve ahşap kullanımı öne çıkıyor.

Şerifler YalısıŞerifler YalısıŞerifler YalısıŞerifler Yalısı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota