Sait Faik Abasıyanık Müzesi - GeziBilen

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Burgazada’da bulunan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, ünlü Türk hikayecisinin evinin müzeye dönüştürülmüş halidir. 1906-1954 yılları arasındaki kısa ömrünün son yıllarında yaz aylarını geçirdiği evi, ada gezisinin olmazsa olmazlarındandır.

Öncesinde ‘Spanudis Köşkü’ adıyla anılan evde Sait Faik Abasıyanık, ölümsüz eserlere imza attı. Bu eserlerinde sıklıkla okurun karşısına çıkan Burgazada ve Rum balıkçıları, işte bu evin paha biçilmez miraslarındandır. Semaver, Mahalle Kahvesi, Son Kuşlar, Az Şekerli gibi eserleri ile tanınan yazarın öyküleri genel itibarıyla insan sevgisi, doğa, deniz ve İstanbul temaları eksenindedir.

Abasıyanık’ın ölümünden sonra 22 Ağustos 1959’da müzeye dönüştürülen ev, 1964’te Darüşşafaka Cemiyeti sorumluluğuna geçer. Müze içerisinde tarihi doku ve pek çok eşyanın yanı sıra yazarın bir kısmı eski yazı olmak üzere çeşitli mektuplarına ve notlarına da rastlamak mümkündür.

Açıldığı günden bugüne en çok ziyaret edilen müze evlerden biri olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, 2009’da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından güçlendirme, restorasyon ve konservasyon için bir süreliğine ziyarete kapanır. 11 Mayıs 2013’te ise tamamı aslına sadık kalınarak onarılan ev yeniden ziyarete açılır.

Müze, yazarın vasiyeti üzerine ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlar. Ayrıca yine burası çağdaş müzeciliğin temel ilkeleri olan koruma, belgeleme, sergileme, eğitim ve iletişim ilkeleri ile Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Etik Kuralları doğrultusunda hizmet vermektedir.

Sait Faik Abasıyanık MüzesiSait Faik Abasıyanık MüzesiSait Faik Abasıyanık MüzesiSait Faik Abasıyanık Müzesi

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 09:36

  Müze Kart geçiyormuu ??

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota