Özel Saınt Joseph Fransız Lisesi - GeziBilen

Özel Saınt Joseph Fransız Lisesi

Özel Saınt Joseph Fransız Lisesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Kadıköy’de konumlanan Özel Saint Joseph Fransız Lisesi; temelleri Saint Jean-Baptiste de la Salle tarafından 1684’te Fransa'nın Reims şehrinde atılan Institut des Frères des Ecoles Chrétiennes’e bağlı bir kurumdur.

Saint Jean-Baptiste de la Salle tarafından kurulan Frerler Cemiyeti, bir diğer adıyla Lasalle Enstitüsü, Türkiye'ye ilk olarak 1841'de gelmiş ve İzmir ile İstanbul'da birer okul açmıştır. Ayrıca bu enstitünün 80'den fazla ülkede bin 800 okulu, 60 bin eğitimcisi ve 1 milyona yakın öğrencisi bulunur.

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi’nin temeli 1857 yılında, Beyoğlu'ndaki İmam Sokak’ta Pensionnat Saint-Joseph ismiyle atılır. 1864'te mevcut binanın yetersiz kalmasından kurum Moda'ya taşınır. Ancak buradaki bina, sahipleri tarafından satılır ve kurum yeniden Beyoğlu’na taşınır.

1864 yılının Mart ayında Sultan Abdülaziz'in İrade-i Seniyesi'ni belirten fermanıyla okulun 3 hektarlık kendi arazisi üzerinde inşasına izin verilir. Ancak bu ferman kaybolur ve padişah ikinci bir ferman hazırlar. Nitekim inşa çalışmaları Haziran 1870’teki Büyük Beyoğlu Yangını’nın ardından Kadıköy’de başlar.

Temeli 16 Ağustos 1870'te atılan binada, aynı yılın 2 Kasım günü, henüz boyalar dahi kurumamışken dersler başlar. Bu ahşap bina, taş temel üzerine kurulu ve iki katlıdır fakat taraça ve üçgen çatısı ile bugünkü merkez binasına bir hayli benzemektedir. Öte yandan planlar daha geniş bir bina için yapılmıştır ve okulun şöhreti hızla yayılınca plandaki yapıya ulaşmak için hummalı çalışmalar yürütülür.

1872'de bugünkü satranç odasını ve Lise Müdür Yardımcısı odasını kapsayan üç dört katlı güneydoğu kanadı yapılır. 1874'te tamamlanan güneybatıdaki kanat ise Türk Müdür Başyardımcısı odasıyla tiyatro salonunu içerisine alır. 1875 ve 1876 yıllarında, halen kullanılan sundurmalar; 1885'te bugünkü Caporal Evi ve 1888'de güneydoğu kanadı sundurmalara ilaveler yapılır. 1895'te ise ana bina bir kat yükseltilerek üç metre genişletilir.

Kayıtlara göre 1900 senesinde Saint-Joseph'te 300 yatılı öğrenci bulunur. Bugüne değin on binlerce öğrenciye eğitim yuvası olan Özel Saint Joseph Fransız Lisesi, bugün hem mimarisiyle hem de eğitimiyle adından sıkça söz ettiren yerlerden biridir.

Özel Saınt Joseph Fransız LisesiÖzel Saınt Joseph Fransız LisesiÖzel Saınt Joseph Fransız LisesiÖzel Saınt Joseph Fransız Lisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota