Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii - GeziBilen

Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii

Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii

İstanbul Anadolu Yakası’nda, Üsküdar’daki Kuleli semtinde bulunan ve ismini de buradan alan Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii, semtin en eski camileri arasında gösterilir.

Osmanlı Sultanı III. Ahmet döneminde 1720’de Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın damadı Nişancı Mustafa Paşa tarafından yaptırılan bu cami, 18’inci yüzyıl İstanbul eserleri arasında gösterilir.

Nişancı Mustafa Paşa’nın bir dönem Kaptan-ı Derya unvanıyla denize açıldığı ve Osmanlı donanmasında başı çektiği bilinmektedir. Ahşap çatılı bu camiye II. Mahmut tarafından 1837 yılında yine ahşaptan son cemaat yeri ve hünkar mahfili eklettirilmiştir.

1990’ların başında oldukça köklü bir onarım ve restorasyon çalışması geçiren Kuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii’deki son cemaat yerinin üst kısmı onarımın ardından kadınlar mahfili olarak düzenlenmiştir.

Son restorasyonunu 2018 yılında geçiren Kuleli Kaymaklı Mustafa Paşa Cami, tek minareli ve tek şerefeli bir yapıya sahiptir. Cami ayrıca Kuleli Ocağı Mescidi, Kuleli Camii veya Kulebahçe Mescidi isimleriyle de bilinmektedir.

Kuleli Kaymak Mustafa Paşa CamiiKuleli Kaymak Mustafa Paşa CamiiKuleli Kaymak Mustafa Paşa CamiiKuleli Kaymak Mustafa Paşa Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota