Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi - GeziBilen

Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi

Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi

İstanbul’un Anadolu Yakasında, Beykoz sınırlarında, Küçüksu Caddesi üzerinde konumlanan Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi, Küçüksu Kasrı Çeşmesi ismiyle de anılmaktadır.

Küçüksu Kasrı içerisinde bulunan bu tarihi çeşmenin yapım yılı 1806’dır. III. Selim tarafından annesi Mihrişah Sultan’a ithafen yaptırılan çeşme, Küçüksu ve civarının sembol tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Çeşmenin mimarı ne yazık ki bilinmemektedir. Öte yandan Küçüksu ve Göksu dereleri arasındaki meşhur mesire yerinde bulunmasından kaynaklı olarak İstanbul literatüründe hatırı sayılır bir yere ve değere sahiptir. Ayrıca belirtmek gerekir ki eski Boğaziçi resimlerinde en çok tasviri yapılan yer de Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi ve civarıdır.

Günümüze kadar özgünlüğü bozulmadan gelebilmiş olan nadir yapılardan olan çeşme; Sultan III. Selim’in 1792’de henüz ahşap bir yapı olan Küçüksu Kasrı’nı tamir ettirmesi ve ardından çevresindeki mesire alanını düzenletmesinin ardından, çok sevdiği annesi adına büyük bir özenle yaptırılır.

Çeşme, ampir ve barok üslupları arasındaki geçiş dönemini gözler önüne sermektedir. Kareye yakın olsa da dikdörtgen bir plana sahip olan yapının ölçüleri ise 3.20 metreye 3.90 metredir.

Dört yüzlü bir meydan çeşmesi olan yapı, üç basamaklı platform üzerinde kare kaidelidir. Gerçi bugünkü platformu özgün değildir ancak Çeşmenin köşeleri, başlıklı ve tabanlı gömme sütunlarla vurgulanmış durumdadır. Çeşmenin dört tarafında da bulunan ve küçük kuleciklerle desteklenen kubbesi ise geniş saçaklarla çevrelenmiştir. Bahsi geçen bu saçaklar, olağanüstü ampir bezemeleriyle donatılmıştır ve bugün dahi oldukça göz alıcıdır.

Çeşmenin karşılıklı bulunan iki yüzünde de dışarıya doğru taşırılmış yalaklar bulunmaktadır. Bu yalaklar bezemenin en zarif motifi olan akant yapraklarıyla süslenmiş; ‘S’ biçimli birer barok konsol tarafından da desteklenmiştir. Ayrıca yine çeşmenin yuvarlak kemerli ve nispeten daha az derin nişli musluk tablası ile kilit taşında da yine akant yaprakları motifine; bununla beraber de deniz kabuğu desenlerine rastlanır. Nişin dışındaki cephe yüzeyleri ise alçak kabartma tekniği kullanılarak soyut çiçek ve dal bezenmişti     r.

Küçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi’nin geniş yüzündeki tuğralar, III. Selim’e aittir. Dört tarafa konulan ve toplam otuz iki satır olan kitabenin tamamı ise Hafif Mehmet Paşa tarafından yazılmıştır. Çeşmenin çayır kısmına bakan bölümde yer alan kitabenin son mısrasında ise eserin inşaat tarihi olan Hicri 1221, Miladi 1806 yazmaktadır.

Küçüksu Mihrişah Sultan ÇeşmesiKüçüksu Mihrişah Sultan ÇeşmesiKüçüksu Mihrişah Sultan ÇeşmesiKüçüksu Mihrişah Sultan Çeşmesi

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 12:55

  Küçüksu kasrının bahçesinde daha doğrusu yakınında.Etrafı açıklık ve yem yeşil.Boğazın yanında.Biraz fazla budanmış bir meşe ağacının altında.İşlemeleri ile ,mermeri ile ,mimarisi ile nefis bir çeşme .Ve halen kullanılıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota