İstanbul Surları – Eğrikapı - GeziBilen

İstanbul Surları – Eğrikapı

İstanbul Surları – Eğrikapı

Zamanında Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, o dönemlerde yaklaşık 20 kilometreyi bulan surlarla çevriliydi. Bu savunma hattı, şehri 413 ile 1453 yılları arasındaki sayısız fetih girişiminden korur. 

Şehrin tarihi yarımadasına yayılan söz konusu Bizans kalıntıları kara, deniz ve Haliç olmak üzere üç bölümde incelenir; hattın yaklaşık 6,5 kilometresi kara surları şeklindedir. Diğer surlar ise Haliç ve Marmara Denizi kıyıları boyunca uzanarak şehrin denizden yapılacak saldırılara karşı savunmasını esas alan yapıdadır. Karadaki surlar, İstanbul’un birçok noktasında kısmen ya da önemli düzeyde bugün hala ayaktadır ve çoğu Bizans döneminde yapılmış kapıları ile dikkat çeker. 

Ticaret, askeri ya da rutin nedenlerle kara surlarının iç kesimi ve dışarısı arasındaki geçişler surlara açılan kapılar vasıtasıyla sağlanırdı. İstanbul’un 1453’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden önce surlarda 45 adet kapı bulunduğu bilinir. Fetih sonrası çoğu kapatılan kapılardan günümüzde 11 adedi açık ve ziyaret edilebilir durumdadır. Bu kapılardan biri de Eğrikapı’dır. 

Eyüp ilçe sınırlarındaki Eğrikapı, oldukça manevi öneme sahip bir noktadır. Önündeki türbenin İslam ordularının ilk fetih girişiminde Hazreti Muhammed’in silah arkadaşı Hafir’e ait olduğu söylenir. 18’inci yüzyılda yapılan türbe, yolu kapattığı için etrafından dolanmak suretiyle kapıdan geçilmesi gerekir. Kapıya ‘Eğrikapı’ isminin de buradan geldiği rivayet edilir. Etrafı çevrili durumda ve giriş kapısı bulunan üstü açık türbeyi ziyaret edebilirsiniz. 

İstanbul surlarının yapısı ve savunma açısından ne kadar önemli olduğuna işaret eden detayları incelenebilir. Askeri olmayan kapının kalınlığı ise çarpıcı ölçülerdedir. Araç geçişine uygun bir yolla girilen Eğrikapı, devamında az katlı eski evler ve sokakta oynayan çocuk sesleri ile ziyaretçilerini karşılar.

İstanbul Surları – Eğrikapıİstanbul Surları – Eğrikapıİstanbul Surları – Eğrikapıİstanbul Surları – Eğrikapı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota