İmrahor Camii - GeziBilen

İmrahor Camii

İmrahor Camii

İstanbul’un ayakta kalmayı başaran en eski kutsal mekanlarından biri olan İmrahor Camii, Doğu Roma dönemine aittir. Burası esasen 454 senesinde yaptırılan Studios Manastırı’nın bir parçası olan Vaftizci Yahya Kilisesi’dir. Manastır bugün Yedikule olarak bilinen yerdedir. Kilisenin yapımında Doğu Konsülü olan Studios’un girişimleri etkili olur. Latinlerin büyük istilası esnasında manastır ve doğal olarak kilise büyük zarar görür.

Yapı 1293 senesinde kapsamlı bir şekilde onarımdan geçirilir. Osmanlı’nın önemli padişahlarından biri olan II. Bayezid döneminde burası camiye dönüştürülür. 1470 senesinde gerçekleşen bu değişiklik İmrahor İlyas Bey’in imzası bulunur. Osmanlıların egemen olduğu dönemde İstanbul’un en büyük camilerinden biri olarak öne çıkar. İmrahor Camii 1700’lü yılların sonunda çıkan büyük yangında ciddi düzeyde hasar görür. III. Selim tarafından Nazperver Usta’ya tamir ettirilir. Kendisi aynı zamanda o dönem hazinedarın da ustaları arasındadır. Bu onarım işlemi 804 senesinde gerçekleşir. 1820 senesinde ise bu sefer Mehmet Rasim tarafından tamir ettirilir. Aradan 70 sene geçtikten sonra ise depremde yeniden hasar görür. Bu depremde çürüyen çatı 1909 senesinde tam anlamıyla çöker ve camii bir harabeye dönüşür. 2000’lerin başına kadar adeta kaderine terk edilir.

İSTED Koleji’nin yoğun girişimleri sonucunda caminin yeniden restore edilmesine karar verilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2018 itibarı ile bu tarihi camiyi yatırım planlarına dahil eder. Şu anda ihya süreci beklemededir. Doğu Roma döneminde yapılıp da ayakta kalabilen en eski dini mekandır. Bir dönemler Rus bir grup tarafından manastırın zemin bölümünde Rus Arkeoloji Enstitüsü’nün açılmasına dair bazı girişimler olur. 1917 senesinde gerçekleşen Rus devriminin gerçekleşmesinden dolayı bu girişim başarısız olur. İmrahor Camii manastır olduğu dönemlerde tezhip atölyesi olarak da kullanılır.

İmrahor Camiiİmrahor Camiiİmrahor Camiiİmrahor Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota