Fethat Paşa Çeşmesi - GeziBilen

Fethat Paşa Çeşmesi

Fethat Paşa Çeşmesi

Ferhat Paşa Çeşmesi, İstanbul’un Çatalca ilçesinde, Ferhat Paşa Camii önündeki set üzerinde konumlanır. Klasik Osmanlı çeşme mimarisinin bir tezahürü olan eser, Hicri 1006, Miladi 1597 yılında inşa edilmiştir.

Ferhat Paşa Camii ile eş zamanlı olarak yapılan bu çeşmede, kemer kısmının altında ve ayna taşının üzerinde kitabesi bulunur. Kitabede ise “Sahib-ül hayrat vel-hasenat Ferhad Paşa ruhiyçün el-fatiha” yazısı bulunmaktadır.

Çeşmeden akan su da onu yaptıranın hayratıdır. Bu nedenle akan su “Ferhat Paşa Suyu” ismiyle anılmaktadır. III. Murat ve III. Mehmet Zamanında iki kez sadrazamlık yapmıştır. 16’ncı yüzyıl vezirlerinden olan Ferhat Paşa’nın yaptırdığı bu çeşmedeki kitabe, Abdullah Kuran’a göre paşanın ölümünden sonra hazırlanmış ve çeşmeye eklenmiştir.

Çatalca’nın en çok ziyaret edilen camilerinden birine ait olan bu çeşme, bilhassa yerli halk tarafından Ferhat Suyu Çeşmesi olarak anılmaktadır.

Fethat Paşa ÇeşmesiFethat Paşa ÇeşmesiFethat Paşa Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota