Çatal Çeşme - GeziBilen

Çatal Çeşme

Çatal Çeşme

İstanbul’un Anadolu Yakasında, Bağdat Caddesi üzerinde konumlanan Çatal Çeşme’nin tarihi, 1550 yılına kadar uzanır. Bulunduğu semtin sembolleri arasında gösterilen çeşme, Suadiye ile Bostancı arasındaki Çatal Çeşme Sokak’ın karşısında bulunur.

Çatal Çeşme, 1946 ile 1947 yılları arasında, caddenin genişletilme çalışmaları sırasında şimdiki yerine taşınır. Üzerinde bulunan kitabesinde Hicri 957, yani Miladi 1550 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Ancak çeşmede ikinci bir daha bulunur. Bir tamir kitabesi olan bu kitabede, 1766 yılında Hace Nerkerap Kalfa tarafından tamir ettirildiği bilgisi yer almaktadır.

1946 ile 1947 yılları arasında şimdiki yerine taşınırken de bir onarım geçiren çeşmedeki bu son restorasyon çalışması yazık ki tarihi değerine uygun düşmemektedir. Öte yandan bu tamir çalışmaları yine de eserin bütünlüğüne zarar vermemiştir.

Kesme küfeki taşından yapılmış olan Çatal Çeşme’nin yalnız ön yalağı ile iniş şathı ve sivri kemeri mermerdendir. 1974’teki çalışmalarda bu mermerlerin her birinin Bizans devrine ait, işlenmiş mermer parçaları olduğu keşfedilir. Öte yandan çeşmenin önündeki ve solundaki yalaklar da aslında eski Bizans lahitleridir.

Üç metre genişliğinde ve 3.6 metre yüksekliğinde olan Çatal Çeşme’nin yan cepheler ise 1.3 metredir. Toplamda üç adet oluğu bulunan, adını da bu üç oluğun benzediği çatal şeklinden alan eser, bir hayli dikkat çekicidir.

Çeşmenin su oluğu etrafında, zaman içerisinde pek çok kazınmış yazılar oluşmuştur. Bunları muhtelif yolcuların yaptığı zannedilmektedir. Ancak kazınmış bu yazıların arasında 16’ncı ve 17’nci yüzyıllara ait bir kadırga resmi vardır ki hayli dikkat çekicidir.

Çeşme, İstanbul’un kitabesi mevcut en eski çeşmelerinden biri olarak ne kadar kıymetli ise klasik çeşme mimarisinin bir örneği olarak da bir o kadar kıymetlidir.

Çatal ÇeşmeÇatal ÇeşmeÇatal ÇeşmeÇatal Çeşme

Yorumlar

 • xbegummx
  30.09.2022 07:56

  Bulunduğu çevreye ismini veren tarihi ve anıtsal değeri ve Görünümü ile müthiş bir tarihi değerlerimizden...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota