Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi ve Müzesi

22.02.2021 00:18


Antalya’ya ilk teşrifini 1930 yılında gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bölgeyi çok beğenir ve Beydağları’nda manzaraya karşı: “Hiç şüphesiz Antalya yeryüzündeki en güzel yerdir.” der. Antalya’yı çok seven Atatürk, her üç ziyaretinde de aynı konakta kalır. İşte Atatürk’ün konakladığı bu köşk, günümüzde müze olarak hizmet verir. Şehrin eski yaşamına dair dokuyu da günümüze taşıyan dörtgen planlı tarihi köşk, iki katlı ve ilk katında Atatürk fotoğrafları, Antalya’yla ilgili çekilmiş çeşitli belgesellerin ekranda izlenebildiği oda, yemek odası ve büro olarak kullanılan kısım görülebiliyor. İkinci katta ise Atatürk’e ait kişisel eşyaların sergilendiği bir oda ile birlikte üç bölüm daha bulunuyor. Çeşitli eşyaların bulunduğu söz konusu bölümler; yatak odası, toplantı odası ve bir çalışma odası şeklinde kullanılmış. Ek olarak eski paraların sergilendiği bir bölüm yer alıyor. Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Atatürk Evi ve Müzesi, manevi önemi ile her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Yaz ve kış olmak üzere iki ayrı dönem için belirlenen saatlerde ziyaret edilebilen müzeye giriş ücretsiz.
Atatürk Evi ve MüzesiAtatürk Evi ve MüzesiAtatürk Evi ve Müzesi

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:38

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Antalya'ya geldiğinde konakladığı evin müzeye dönüştürülmüş hali.

 • silapamuk
  15.09.2022 08:12

  Müzede alt katta; Atatürk’ün Antalya’ya gelişleri ile ilgili gazete kupürleri ve resimlerin yer aldığı resim sergisi, Atatürk ve Antalya konulu belgeselin izlenebileceği Barkovizyon odası bile var

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler